Anglická verze

Úvodní stránka GuitarianoPodrobný popis nástroje GuitarianoGalerie fotografiíStažení hudebních ukázek, obrázků, softwate, atd.Seznam výstav a prezentací nástroje GuitarianoCeník nástrojů Guitariano a příslušenstvíOn-line objednávkaKontakty a seznam distributorů
Popis nástroje Guitariano
Hra na Guitariano i ovládaní jednotlivých funkcí tohoto nástroje je velmi jednoduché a snadno zapamatovatelné.
Jednotlivé tóny, polyfonní zvuky, nebo celé akordy se ozývají bezprostredne po stisku príslušných kláves na krku nástroje a jsou tedy hrána pouze levou rukou. Jediné co musíte pri hre na Guitariano "zapomenout" je hra na prázdné struny tak jako na klasické kytare.
Pravá ruka slouží k ovládání automatických doprovodu a k ovládání ostatních funkcí Guitariana, jako jsou napríklad volba tónu, rytmu, ovládání hlasitosti, atd. Klávesy sloužící k ovládání automatických doprovodu, které jsou umísteny na tele Guitariana, jsou usporádány do tzv. akordového kruhu.
To znamená, že dominantní a subdominantní akord je vždy po pravé strane vedle tóniny. Ovládání doprovodných akordu v akordovém kruhu je velmi snadno zapamatovatelné a proto není zapotrebí žádné visuální kontroly. Proto se hrác na Gutiariano muže plne soustredit na hru levou rukou na krku nástroje.
Pravá ruka zustává pri hre stále ve stejné pozici a každý prst ovládá pouze tri tlacítka, která jsou umístena nad sebou :
  • Ukazovák - ovládá akordy C, F, Bb
  • Prostredník - ovládá akordy G, Ab, Eb
  • Prsteník - ovládá akordy D, C#, F#
  • Malícek - ovládá akordy A, E, B
  • Palec ovládá skupinu 6 tlacítek po levé strane akordového kruhu a pri stisku jednoho z nich soucasne s tlacítkem akordu dochází ke zmene základního akordu “Dur“ na akord “Mol“, “7“, “Dim“, atd. Dále palec slouží k ovládání prídavných funkcí automatického doprovodu, jako jsou napr. pamet akordu, volba typu prechodu, vložení “Stop-Time“, atd.
    Dlan pravé ruky pak slouží k ovládaní tlacítek “Start/Stop“ (spuštení nebo zastavení doprovodu) a “Fill in“ (vloženi rytmického prechodu)."